Sunday, October 25, 2009

Carrot and Cauliflower Puree




Making your own baby food is so simple. It's sad that we live in a world so based on convenience that many people just buy baby food because the Gerber people tell you to. I fell into this trap with my 1st son and bought baby food. I thought that making your own food was too time consuming and to hard to do. Organic baby food can cost up to $0.77 a jar. When your older baby eats 6 2 oz jars a day that's close to 5 Dollars a day on baby food. I make my own baby food to save money, and I know exactly whats in my son's food. I have made all kinds of baby food purees. The picture above is Carrots and Cauliflower. I use a metal steamer basket underneath steam it with about a cup of water until mushy. Then I blend the mixture in the Blender until its a good texture. I store my food in Baby Cubes that I bought at Babies R Us. These cubes are great . They are B.P.A Free, reusable and dishwasher safe. The prepared food lasts in the freezer for up to 8 weeks, but we eat it much faster than that. All you have to do is thaw it out, warm it up and serve. The Carrots cost me $ 2.00 , and the Cauliflower was $ 1.80 So for a grand total of $3.80 I made a total of 20 2oz containers. That comes out to about $0.19 a jar. You cannot beat the savings, and Its really so Simple to do.

1 comment:

*°º¤♥-=|F®äñ|=-♥*°º¤ said...

♥нσρє ιѕ тнє вяιgнт ѕнιиιиg ℓιgнт ωнιcн кєєρѕ dαякиєѕѕ αт тнє вαу нσρє ιѕ тнє gєитℓє cσℓd вяєєzє σи α нσт ѕυммєя dαу ♥